A gégényi bölcsőde bemutatkozása
Gégény Község önkormányzati Bölcsődéje Gégény Rákóczi út 44. sz. alatt található.
A bölcsődében négy főiskolát végzett óvodapedagógus- kisgyermeknevelő dolgozik, munkájukat egy technikai dolgozó segíti.
Munkájukat a bölcsődevezető irányítja.
Egy gondozási egységben, két csoportszoba található. katica, és nyuszi csoport. A csoportszobákban 9-9 kisgyermek ellátását tudjuk biztosítani, 20 hetes kortól- 3 éves korig.
Minden csoportban két kisgyermeknevelő dolgozik, váltott műszakban fogadják a gyermekeket.
A bölcsődei gondozás bensőséges kapcsolat kisgyermeknevelő és a gyermekek között, melynek elsődleges célja a gyermekek testi szükségleteinek kielégítése.
A játszószobákban a játékok minősége és mennyisége megfelel a csoportok létszámának, és életkorának. Változatos mozgásfejlesztő eszközök is rendelkezésre állnak. A kisgyermeknevelők figyelmet fordítanak a kézügyesség fejlesztésre és a természetes alapanyagú játékok használatára.
A játék a gyermekkor legfontosabb tevékenysége, mely segít a világ megismerésében, elősegíti a testi, az érzelmi, az értelmi és a szociális fejlődést.
A bölcsődéhez tartozó udvaron együtt játszik a két csoport.
Az udvar állandó használatát elengedhetetlennek tartjuk azért is, mert a gyermekek a friss levegőn más tárgyi feltételek között mozognak, (talaj, természet, játékok, homok, víz) így új tapasztalatokat szereznek. A nyári időszakban fontos szerepe van a pancsolónak, hogy a nagy melegben felfrissüljenek, és hozzászokjanak a víz közelségéhez.
A gyerekek rendszeresen részesülnek fogászati prevencióban, 2 éves korban kezdjük a szájöblítés bevezetését, a fogkrém nélküli, majd a fogkrémmel történő fogmosást.
Figyelemmel kísérjük a védőoltások meglétét is.
A bölcsőde orvosa heti rendszerességgel tart vizsgálatot a csoportokban.
A gyermekek korának megfelelő étkeztetést a Központi konyha biztosítja, amely a HACCP rendszer előírásainak szem előtt tartásával dolgozik. Az élelmezésvezető szaktudása garancia a korosztályuknak megfelelő tápértékű ételek, italok fogyasztására. A korszerű táplálkozási elvek, konyhatechnikai eljárások figyelembe vételével az étlapot a bölcsődevezető, a bölcsőde orvosa és az élelmezésvezető közösen állítják össze.
Az intézmény nyitott a szülők előtt, a szakmai tartás mellett betekintést enged a mindennapi munkába.
A szülők bevonása a bölcsődei életbe a gyerekek beszoktatásától kezdve folyamatosan történik, hiszen a szülő kezdetektől fogva érdeklődik arról, hogy gyermeke számára a bölcsőde mit tud nyújtani.
A beszoktatás hatékonyan alapozza meg a gyermekek bölcsődei életének minőségét.
Az évszakokhoz igazodó napirend bármikor a szülők rendelkezésére áll.
Az illem és etikett normáinak követése-, a hivatalos kapcsolattartás során a dolgozók kialakítják azt a viszonyt, melyben a szülők és a kisgyermeknevelők kölcsönösen tisztelik egymást.
A kisgyermeknevelők állandósága, az összehangolt csapatmunka biztosítja a folyamatos minőségi munka fenntartását. A szakmai színvonal alapvetően meghatározza a bölcsőde működését.
A szakmai fejlődés tudatos küldetésünk.
bölcsődevezető
Napirend a gyermek szemével
A mamámnak reggel 07:00-08:15-ig lehet beérnie velem a bölcsődébe. Én általában 08:00-ig szoktam megérkezni. Azért nem később, hogy ne zavarjam meg a társaimat reggelizés közben. Vannak gyerekek, akik sokkal korábban jönnek, mint én, és ilyenkor már ők is éhesek, szükségük van a gondozó néni odafigyelésére, törődésére. Olyan kisgyerek is van közöttünk, aki később jön. Ők csak azután indulnak el otthonról, miután megreggeliztek.
Amikor megérkezünk, anyukám átöltöztet, utcai ruhámat beteszi a szekrénybe, amire az én jelem van ragasztva. Mielőtt bemegyek a gyerekekhez játszani, a fürdőszobában megmosom a kezem.
A gondozó néni minden reggel mosolyogva fogad, és megkérdezi, mi történt velem, amíg nem voltam a bölcsődében? Ha rosszkedvem van, mindig megvigasztal.
1/4 9-kor kezdünk készülni a reggelihez. Mi is segíthetünk teríteni, ha van kedvünk hozzá.
A gondozó néni minden étkezés előtt megkóstolja az ennivalót, hogy meg tudja mondani nekünk mit eszünk, és azért is, hogy véletlenül ne kapjunk nagyon meleg ételt, vagy italt.
Minden étkezésnél a megszokott helyünkre ülünk, és a sorrend is állandó, így főleg míg "kicsik" vagyunk-, jobban el tudunk igazodni a napirendben.
Reggelire sok finomságot szoktunk kapni. Tejet, kávét, kakaót, gyümölcsteát, péksüteményt, vagy rozskenyeret, különféle felvágottat, sajtot, sonkát, virslit, idényjellegű zöldségeket.
Reggeli után mindig mosunk fogat!
Nyáron sok időt töltünk a kertben. Miután használtuk a méretünkhöz igazodó WC-t, és megmostuk a kezünket is, rögtön indulunk játszani!
Amikor nagyon meleg van pancsolni is szoktunk.
Télen is kimegyünk a kertbe, de csak a tízórai gyümölcslé elfogyasztása után, mikor már mind a két gondozó néni velünk van (10.30). Ők segítenek nekünk felvenni a meleg ruhákat, de mi is próbálkozhatunk, hogy mire óvodások leszünk egyedül is tudjunk öltözködni. Szüleink ezért nagyon büszkék ránk.
Télen a délutános gondozó néni megérkezéséig kedvünk szerint játszunk társaimmal a szobában. A másik gondozó néni ilyenkor sokat mesél, énekel nekünk, rajzolhatunk ceruzával, vagy zsírkrétával, ujjfestékkel, ragasztózhatunk, vághatunk nekünk való ollóval. Kipróbálhatunk különböző fejlesztő és ügyességi játékokat.
A bölcsődében az ünnepekről sem feledkezünk meg! Mindig felköszöntjük a születésnapját ünneplő társainkat, finom süteményt eszünk és gyümölcslét iszunk, a szépen megterített asztalnál.
A télapó minden évben ellátogat hozzánk, és ajándékkal kedveskedik nekünk, mert mi mindig jók vagyunk.
Karácsonyfa nem szokott lenni a bölcsődében, de a kertben lévő kis fenyő pompás díszbe öltözik ilyenkor, ezzel jelezve a közelgő ünnepet. Új játékokat is kapunk ajándékba.
Farsangkor közösen festünk álarcokat, és a szülőkkel közösen mókázva űzzük el a telet. anyáknapjára ajándékot készítünk az anyukáknak, nagymamáknak.
Húsvétkor tojást festünk, és a fiúk locsolóverset tanulnak, amit persze, mi lányok is tudunk.
A sok játéktól és a friss levegőtől alaposan elfáradunk, mire megérkezik az ebéd.
A fürdőszobai tevékenységek után, mikor már szépen megmosakodtunk és fésülködtünk, elfogyasztjuk az ebédet. (11.30.-12.00)
Ebéd után szükségünk van egy kis pihenésre, amit kényelmes ágyunkon fekve tölthetünk el, otthonról hozott "alvókellékekkel".
Aki hamarabb felébred, csendesen pihen, vagy játszik az ágyán, amíg mi alszunk. (12.00-15.00.)
Az uzsonnához gyakran kapunk müzlit, gyümölcsjoghurtot, mézet, lekvárt és más finomságot. ( 15.00-15.20.)
A játék ezután is folytatódik, vagy az udvaron, vagy a szobában, ez az évszaktól és az időjárástól függ.
Ilyenkor már várom, hogy a mamám megérkezzen, mert megígérte, hogy munka után nagyon siet értem.
A gondozó néni elmeséli neki, hogy telt a napom, amíg ő dolgozott és nem lehetett velem.
Azzal köszönünk el egymástól, hogy holnap reggel ismét találkozunk a bölcsődében. (17.00.)