Mottó: "Minden ember annyit ér, amennyit tud" /Gárdonyi Géza/
Az iskola létezésére utaló első írásos anyag 1774-ből való. Técsői Szabó István prédikátor feljegyezte az "oskolamester" jövedelmét is.
A nevelés-oktatás főbb jellemzői:
Iskolánk 8 évfolyamos általános iskola. 2008. szeptemberétől több iskolával együtt a Közép-Szabolcsi Többcélú Kistérségi Társulás fenntartásában működik. Az intézmény székhelye Ibrány városában található.
Emelt szintű oktatást nem folytatunk. Tanulóink számára biztosítjuk az étkezési lehetőséget, és a napközis ellátást.
Helyi tantervünk a 243/2003 kormányrendelet alapján készült. Két idegen nyelv tanításához rendelkezünk feltételekkel (orosz és német), de már csak német oktatás folyik.
Fő célunk az, hogy tanulóinkat felkészítsük az életre és az élethosszig tartó tanulás folyamatára. Ennek érdekében és érdeklődésüknek megfelelően, képességeik fejlesztésére, pályaválasztásuk elősegítése céljából iskolánk délutánonként a következő választható elfoglaltságokat nyújtja: rajz-, atlétika- informatika- kémiaszakkör, tömegsport, Suliújság, egyéni és csoportos korrepetálások, előkészítők.
Művészeti iskolák közreműködésével: DuoArt Művészeti Iskola Alapfokú Művészetoktatási Intézmény furulya-, zongora-, klarinét- tanszak, Fedics Mihály Alapfokú Művészetoktatási Intézmény társastánc- tanszak tanulására is van lehetőség.
Tanulói létszám: 187
Osztályok száma: 9,
Napközis csoport: 2,
Az 1. és 2. osztályos tanulók iskolaotthonos képzésben vesznek részt.
Az intézmény dolgozóinak létszáma 22 fő. Ebből pedagógus: 16 fő.
Az eredményes munka érdekében alkotó- pedagógiai klíma megteremtésre törekszünk. Munkánkat a következetesség, igényesség, a tanulók jogainak, emberi méltóságának tiszteletben tartása, a tapintat, bizalom, megértés jellemzi. Az iskola pedagógiai munkája a nevelőtestület aktivitására épül, a teljes szakos ellátottságot és a speciális fejlesztéseket óraadók (logopédus, gyógytestnevelő, gyógypedagógus) bevonásával biztosítjuk.
A színvonalas oktató – nevelő munka érdekében ösztönözzük a tanári önmegvalósítási szándékot. Elvárásaink: a biztos szakmai tudás, a munkával megszerzett tekintély, példamutatás és empátia, együttműködési készség és összehangolt munkavégzés.
A sikeres feladatellátás érdekében a következő partnerekkel ápolunk jó kapcsolatot: Gégény Község Önkormányzata, Gégény Község Roma Nemzetiségi Önkormányzata, Rétközi Iskola Szövetség, történelmi egyházak (hitoktatás), Gégény Polgárőr Egyesület, Dombrádi Rendőrőrs, Óvoda, Szociális Alapszolgáltatási Központ, Védőnői és Háziorvosi Szolgálat.
Tárgyi feltételek:
Az intézményben a nevelési-oktatási feladatok ellátására egy épületegyüttes áll rendelkezésre. Egy része 1962-ben épült, melynek külső szigetelése, tetőszerkezet felújítása, nyílászárók cseréje, fűtés-, és világítás korszerűsítése 1997-től napjainkig folyamatosan valósult meg.
Az új (1997-ben átadott) szárnyban 5 tanterem, 6 csoportszoba, tágas nevelői szoba, két iroda, egy aula, ebédlő, az iskolai, és közművelődési feladatokat is ellátó könyvtár, valamint a konyha kapott helyet.
2007-ben került átadásra az iskola udvarán megépült Faluház és Tornaterem, amely helyszínéül szolgál a településünkön megrendezésre kerülő ünnepi, kulturális, szabadidős és sport rendezvényeknek, valamint a testnevelés óráknak, és az iskolai élet számos eseményének.
A 36 x 18m-es küzdőtér, a kiszolgáló helyiségek és a 240 főt befogadó nézőtér a felmerülő igényeket teljes mértékben ki tudja elégíteni.
A megfelelő sportudvar kialakítása jelenleg is folyamatban van.
A nevelés – oktatás tárgyi feltételei folyamatosan javulnak, bővülnek. Elsősorban pályázati forrásokból valamennyi évfolyam, és műveltségi terület oktatásához szükséges eszköz rendelkezésre áll a tanórai és tanórán kívüli tevékenységekhez egyaránt.
A TIOP 1.1.1/07/1-2008-0144 projekt révén 6 tanteremben interaktív táblák kerültek felszerelésre megteremtve a korszerű ismeretszerzés tárgyi hátterét. Ugyanezen projekt keretein belül korszerű, új gépeken sajátíthatják el tanulóink az informatika alapjait.
Hagyományok, rendezvények, eredmények:
Rendezvényeinket a tanulói igényeknek megfelelően szervezzük, szem előtt tartva a hagyományápolást. Évek során kialakult rendezvényeink: Szívügyem az egészségem, Iskolahét, tanulmányi versenyek, vers- és prózamondás, kézműves foglalkozások, színházlátogatások, kirándulások, Tátika, Farsang, Gyermeknap, jeles napok, nemzeti ünnepeink.
Igyekszünk lehetőséget biztosítani tanulóinknak, hogy tudásukat, tehetségüket, rátermettségüket bizonyítani tudják iskolán belül és kívül egyaránt.
Az elért eredmények a közösen jól végzett munkát bizonyítják. Sikereinkről, rendezvényeinkről tanulóink folyamatosan beszámolnak az általuk szerkesztett Gégény Suliújság facebook oldalán.
Célunk: a szépre, jóra fogékony mind fizikailag, mind szellemileg erős, erényeit, hibáit ismerő, helyét az életben megtalálni képes fiatalokat engedjünk útjára a ballagás megható pillanataiban.
Az iskola nevelőtestülete a 2011/2012-es tanévben:
Soltész Béla tagint.vez., biológia-technika
Frindik Jánosné (Goller Valéria) helyettes, tanító
Antal Ferencné (Balogh Magdolna) tanító
Balláné Balogh Aranka tanító- pedagógia
Bodnár Sándorné (Bodor Ibolya) magyar- orosz- népművelés
Dorka Zoltán földrajz-testnevelés
Dorkáné Gombkötő Mária tanító
Hegedűsné Trencsényi Katalin orosz- történelem- német
Kiss János tanító
Nagyné Barát Edit biológia- földrajz
Nagyné Orosz Beáta tanító- magyar
Novotniné Balla Erzsébet tanító
Pekoláné Győry Mária matematika- rajz
Soltész Béláné (Lukács Katalin) tanító
Szakadáti Veronika matematika- fizika- kémia
Szakadáti Zoltán számítástechnika- nev. tanár